top of page

Světový den včel 20.5.

Dnes je světový den včel a my jsme dnes jsme instalovali další stanoviště na překrásném místě u našeho nového partnera nad Brněnskou přehradou. Během pár dnů bude další v oblasti Lomnice. Děkujeme za spolupráci! Děkujeme za podporu.Včely jsou jedny z nejvíce pracovitých tvorů na naší planetě. Odvádí práci, o které si člověk sám neuvědomuje, jak je pro lidstvo důležitá.

Kdyby včely neexistovaly, náš svět by se rapidně změnil a s tím dnešním světem by neměl nic společného. Jaký mají tedy včely pro nás význam?

Na světě je mnoho druhů hmyzu, který opyluje rostliny, ale včela medonosná hraje v ekologii tu největší roli. Téměř osmdesát procent všech plodin a rostlin je opylováno právě včelami, zbývajících dvacet procent spadá pod opylení čmeláky, divokými včelami, motýly, a dalším drobným hmyzem. Včelí kolonie je dokonale zorganizovaná skupina včel (50 tisíc), kde každý jedinec má svou funkci. Včela nikdy nepracuje sama, vždy se na práci podílí s ostatními. Na všechno dohlíží matka včel. Jejím nejdůležitějším a jediným úkolem je kladení vajíček, z nichž se po jednom dni vylíhne larvička, kterou začnou mladé včely krmit kašičkou. Včela je dospělá po 21 dnech.


V posledních letech byl zaznamenán velký úbytek včelstev. Proč tomu tak ale je?

Včely čelí mnoha hrozbám, od ztráty stanovišť, až po používání toxických pesticidů. Včely postupně ztrácí své přirozené prostředí, což je dáno velkým nárůstem městského rozvoje a používáním invazivních zemědělských metod. Pokud tyto hrozby nebudou eliminovány, je možné, že včely zcela vyhynou.

Největším problémem je používání toxických pesticidů, které obsahují různé postřiky a jedy, které jsou určeny pro jiné škůdce. Zejména neonikotinoidy způsobují včelám velké škody, protože se po postřiku do rostlin vstřebávají. Když tedy včela postříkanou rostlinu opyluje, může jí tento pesticid vážně poškodit centrální nervový systém.

Včely jsou opravdu nenahraditelným článkem v našich životech.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page