top of page

​Život včel

Co vše dělá včela?

Na včelách leží přes 80% opylovací práce v přírodě. Včela dle některých pramenů opyluje přibližně 170 000 druhů rostlin na světě.

Jak dlouho žije včela?

Včela žije přibližně 45 dnů, záleží na tom, jak moc musí pracovat. ​ Včely, které jsou v úlu přes zimu, nemusí tolik pracovat a žijí až 8 měsíců.

Jak včely komunikují?

Včely se mezi sebou dorozumívají, jednoduše řečeno, čichem. Pomocí látky zvané feromon předávají důležité informace ostatním, které je cítí a rozumí jim.

Jak včely staví svůj domov?

Včely bydlí uvnitř úlů v plástech. Jsou to přesné, šestihranné buňky, které staví z vosku. Ten hnětením zahřejí a vytvarují tak, jak potřebují.

Opravdu včela po bodnutí umře?

Ano bohužel. Žihadlo se po bodnutí člověka vytrhne spolu s jedovým váčkem, který dále dodává do rány jed. Včela však toto vytržení nepřežije.

Kolik včel bydlí v jednom úlu?

Na vrcholu sezony, tedy začátkem léta, je v úlu až 60 000 včel. Všechny tyto včely opravdu řídí pouze jedna královna.

Jsou včely holky nebo kluci?

Všechny včely, které vidíme létat na květy jsou holky. Ale existují i včelí kluci – trubci. Ty vidíme létat jenom někdy, dokonce se nechávají krmit!

Jak mohu pomoci včelám?

Vysaďte na zahrádce nebo na balkoně kvetoucí záhon nebo truhlík. Existují celoročně kvetoucí směsi, které stačí pouze vysadit a zalévat.

Proč včely létají na květy?

Včelí potravu tvoří cukry a bílkoviny. Cukry jsou obsaženy v nektarech květů, kterými květy lákají včely, aby přiletěly právě k nim.

Jak mohu pomoci včelám?

Nejjednodušší věcí, co můžete udělat je nechat na zahradě vyrůst a vykvést louku. Celá zahrada tím krásně ožije a vybarví se krásnými květy.

Proč vše kolem včel začíná písmeny "API"?

Je to z latinského názvu včely medonosné – APIS MELLIFERA. A jak krásně to zní, zopakujme si ... APIS MELLIFERA.

Proč včely vzbuzují údiv?

Pokud by byla včela velká jako člověk, trefila by bez mapy z Brna do Paříže a zpět. To je docela obdivuhodné.

Proč se včely rojí?

Rojení včel je naprosto přirozené. Je to jejich způsob rozmnožování, část včel odletí z úlu a hledá si nové obydlí. Tímto vzniknou dvě včelstva.

Co je včelstvo?

Včelstvo je společenství včel, které obývá jeden úl. Na vrcholu sezony může být ve včelstvu až 60 000 včel.

Kdo je opylovač?

Opylovač je každý, kdo přenáší pyl. Nejznámějším opylovačem je včela. Opylování je také jejím nejdůležitějším úkolem.

Co vše dělá včela?

Včela kromě opylování, což je její hlavní činnost a významný úkol v přírodě, také dává lidem med, pyl, propolis, vosk a včelí jed.

Proč zachraňujeme včely?

Včely jsou důležité pro opylování naší planety, ale bohužel jsme je přivedli na pokraj vyhynutí. Nechováme včely kvůli medu, ale kvůli opylování.

Kolik včel je v úlu přes zimu?

Přes zimu zůstává v úlu zhruba 7 000 včel. Na vrcholu sezony, začátkem léta, to je až 60 000 včel.

Kolik včel brání úl?

Při jakémkoli útoku na úl jej vyletí bránit zhruba jenom 50 včel. I tak je to velmi silná obrana! Útočit mohu i jiné včely, zajímají se pochopitelně o zásoby.

Proč včely vzbuzují údiv?

Včelstvo dokáže nasbírat přes 120 kilogramů medu, 150 kilogramů vody a skoro 40 kilogramů pylu. Celkem tedy nasbírají přes 300 kilogramů surovin.

Proč včelaři používají kouř?

Včelař zakouřením včely zmate. Řekne jim, že právě hoří a včely se začnou připravovat na opuštění úlu a včelaře si tolik nevšímají.

Zklidní včely kouř?

Ve skutečnosti způsobí zakouření přesný opak – řekne včelám, že v úlu hoří a ty se začnou připravovat na opuštění úlu a včelaře si nevšímají.

Co dělají včely v zimě?

Přes zimu včely nepracují, pouze se vzájemně zahřívají v chomáči a spotřebovávají medové zásoby. Na jaře pak vychovají novou generaci včel.

Svědčí včelám teplá zima?

Ne! Stejně jako celé přírodě včelám svědčí právě krutá, tuhá a dlouhá zima. Zimy, které bývají poslední roky způsobují včelám veliké problémy.

Čím jsou včely nejvíce ohroženy?

Včely jsou nejvíce ohroženy člověkem a jeho působením. Globalizace urychlila rozšíření nemocí po celém světě. Bohužel se nerozšířila odolnost včely.

Je nutné používat tvrdou chemii?

Není to nutné, je to pouze pohodlnější. Naštěstí je stále více a více včelařů, kteří si to uvědomují a používají jiné způsoby chovu.

Můžeme chovat včely ve městě?

Ano! Je to zvláštní, ale ve městech se včelám daří výborně, mnohdy dokonce lépe než poblíž intenzivně obhospodařovaných oblastí.

Můžu včelám pomoci v extrémně horkých dnech?

Ano! A nejen včelám, ale každému živočichu. Do misky nalijte vodu a vhoďte do ní kousek mechu nebo korkové špunty. Za chvilku bude u misky pěkně živo.

Jak si včely v létě ochlazují úl?

Včely vytvářejí v úle průvan máváním křídel. Také uvnitř rozprašují kapičky vody, díky kterým se úl ochlazuje. Mají takovou jednoduchou klimatizaci.

Proč zachraňujeme včely?

Protože jsou většinou včely chovány pouze na med. Nehledí se na jejich zdraví ani kvalitu života. My chceme, aby i naše vnoučata znala včely.

Co všechno dělají včely v úlu?

Nejmladší včely v úlu uklízejí, starší krmí a kojí larvičky. Poté uskladňují nektar a staví nové buňky. Nakonec své kariéry stráží úl a létají pro zásoby.

Je včela důležitá?

V roce 2019 rozhodla organizace EARTWATH INSTITUTE na schůzi Královské geografické společnosti, že jsou včely nejdůležitější živá stvoření na Zemi.

bottom of page