top of page

Jak by vypadala prodejna potravin bez včel?

Zdroj: idnes.cz autor: drh


Včely jsou svým opylováním zodpovědné za 60 procent produkce potravin. Bez nich by lidé nemohli konzumovat mnoho druhů ovoce, mnoho obilovin s výjimkou žita, ale neoblékli by si ani oblečení z bavlny.


foto: Penny Market


Jak by vypadal obchod bez potravin, na kterých se podílejí včely, předvedl v pražské Uhříněvsi Penny Market, který nechal tyto výrobky odebrat z nabídky. Výsledkem byly mnohdy prázdné regály, ve kterých ale například zbyly pomerančové džusy, které používají syntetická barviva.


V prodejně zbyla většina tvrdého alkoholu, zmizela by ale například Becherovka nebo slivovice. Dále pak výrobky z kávy, majonézy nebo hořčice.

„Ze začátku jsem nevěřil tomu, jak vysoké procento výrobků odsuneme. Tradičně šlo o výrobky s medem, voskem, mateří kašičkou, atd. Ale to, co tam nejvíce chybí, je práce těch včel. Pokud mají rostliny plody a semena – musí se dostat pyl z otcovské rostliny na mateřskou a včela je třetím sexuálním partnerem rostliny,“ popsal Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského.


foto: Penny Market


Z obchodu tak zmizely všechny výrobky, v jejichž složení bylo něco, co včely opylují. Například u makové housky by šlo o mák i pšenici. Na regálech tak u pečiva zůstal prakticky jenom žitný chléb. Podobně se odstraňovaly všechny výrobky s čokoládou nebo bylinkami.

„Nejde jen o ovoce nebo zeleninu či produkty obsahující med, ale i oleje, pečivo, koření, cukrovinky, ochucené mléčné výrobky, džemy, džusy, a spoustu dalších produktů,“ popisuje přípravu akce vedoucí oddělení kvality obchodního řetězce Petr Baudyš.


Na akci se objevil také ministr zemědělství a vášnivý včelař Zdeněk Nekula, který pečuje o 61 včelstev. „Jako včelař si velmi dobře uvědomuji přínos včel pro přírodu i ostatní druhy zvířat i rostlin. Jde to vyjádřit i čísly – 84 % druhů rostlin a 76 % potravinové výroby je závislé na opylování včelami,“ řekl.

Stát podle něj přispívá na včelaře z národních zdrojů, loni šlo o 104 milionů korun. Sumy z evropské unie by se pak podle něj měly do budoucna zdvojnásobit, od příštího roku by mělo jít o 110 milionů korun. V Česku chová 660 tisíc včelstev u zhruba 60 tisíc včelařů.
0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page