top of page

Včelí produkty

Jak včely vyrábějí med?

Včely donesou do úlu nektar z květů, přidají k němu enzymy – látky tvořené samotnými včelami a poté vše vysouší, dokud med nezhoustne.

K čemu včelám slouží med?

Med včelám slouží jako potrava. Na jaře a v létě sbírají medu více, než zrovna potřebují. ​ To proto, aby měly co jíst na podzim a v zimě.

Jak včely vyrábějí vosk?

Včely tvoří vosk přímo ze svého těla. Je produktem voskových žláz. Podobně jako se nám v ústech tvoří sliny, se včelám tvoří na bříšku vosk.

Na co se používá vosk?

Včely vosk používají ke stavbě svých obydlí. My lidé jej používáme v potravinářství, lékařství, zemědělství, ale také v těžkém průmyslu.

Opravdu jsou mumie zabaleny ve vosku?

Ano! Staří Egypťané vosk používali k balzamování a konzervaci. Právě díky vosku dodnes můžeme obdivovat a zkoumat egyptské krále a královny.

Jak dlouho vydrží med?

Dobře skladovaný med vydrží nekonečně dlouho. Dokonce se med našel v pyramidách v Egyptě. Jeho stáří bylo přes 3000 let bez změny kvality.

Je včela hospodářské zvíře?

Ano! Včela medonosná je nejmenší hospodářské zvíře. Přesto je prohlašována za nejdůležitější organismus planety.

Sbírají včely med?

Včely ve skutečnosti nesbírají med, ale pouze sladký nektar z květů. Med z tohoto nektaru včely vyrábějí společně až uvnitř úlu.

Z čeho včely vyrábějí vosk?

Včely nepotřebují k tvorbě vosku do úlu nosit žádné suroviny navíc. Tvoří jej samy pomocí voskových žláz na bříšku.

Co je propolis?

Propolis je včelí tmel, je to směs pryskyřic ze stromů a výměšků včelích žláz. Slouží včelám jako stavební materiál a také jako dezinfekce.

Jaké existují druhy medu?

Základní dělení medu je na med květový a medovicový. Květový je z nektaru květů a medovicový je ze zbytků šťáv z rostlin – mízy.

Proč med krystalizuje?

Krystalizace je naprosto přirozená vlastnost medu. Maličké, téměř neviditelné, krystalky v medu rostou až zkrystalizuje celá sklenice.

Co je pastovaný med?

Odborným názvem pastovaného medu je med řízeně krystalizovaný. Pravidelným mícháním medu se krystalky rozbíjejí a nevyrostou z nich velké krystaly.

Je pastovaný med lehčí než obyčejný?

Není. Pastovaný med je pouze řízeně krystalizovaný. Kilogram pastovaného medu se po zahřátí změní na kilogram medu tekutého.

Co je plástev?

Plástev je stavba, kterou si včely postavily samy z vosku. Skládá se z šestihranných buněk, ve kterých včely skladují med, pyl a vychovávají nové včely.

Kolik medu vyrobí jedna včela za život?

Jedna včela dokáže za svůj život vyrobit zhruba polovinu čajové lžičky medu.

Je lepší med květový nebo medovicový?

Oba dva druhy medu jsou stejně kvalitní, každý má však naprosto jiné složení a chuť. Nelze je dokonale porovnat.

Proč je některý med světlý a některý tmavý?

Barva medu závisí na jeho složení, tedy na nektaru, ze kterého med včely vyrábějí. Nektar produkují právě kvetoucí rostliny.

Proč každý med chutná jinak?

Chuť medu je dána jeho složením. Závisí tedy na květech, které zrovna kvetou nebo na zdroji medovice.

Proč je med tolik oblíbený mezi sportovci?

Je to díky jeho složení, skládá se z jednoduchých cukrů, které velice rychle přecházejí do organismu a dodávají mu ihned energii.

Je pravdou, že propolis urychluje hojení?

Ano! Propolisové tinktury se používají k urychlení hojení ran. Žvýkaní surového propolisu zase pomáhá proti extrémní bolesti zubů.

Věděli jste, že med není jenom do čaje?

Více na https://vcelarime.com/kategorie-produktu/medove-delikatesy/

bottom of page