top of page

Včela a její tělo

Jak dlouho žije včela?

Včela žije přibližně 45 dnů, záleží na tom, jak moc musí pracovat. ​ Včely, které jsou v úlu přes zimu, nemusí tolik pracovat a žijí až 8 měsíců.

Jak dlouho trvá, než se vylíhne včela?

Od nakladení vajíčka matkou po vylíhnutí včely uběhne 21 dní. Matka, která je živena velmi výživnou mateří kašičkou se vylíhne již za 16 dní.

Jak včely komunikují?

Včely se mezi sebou dorozumívají, jednoduše řečeno, čichem. Pomocí látky zvané feromon předávají důležité informace ostatním, které je cítí a rozumí jim.

Jak včely vyrábějí vosk?

Včely tvoří vosk přímo ze svého těla. Je produktem voskových žláz. Podobně jako se nám v ústech tvoří sliny, se včelám tvoří na bříšku vosk.

Proč včely sbírají pyl?

Pyl slouží včelám jako zdroj bílkovin, jinými slovy je to jejich potrava. Krmí jím uvnitř úlu své larvičky, ze kterých se poté vylíhnou včely.

Kolik má včela nohou?

Včela má 3 páry, tedy celkem 6 nohou. Docela velký počet na to, že ještě dokáže létat.

Jak včely nosí nektar do úlu?

Včely nektar přenášejí v medných váčcích, které mají uvnitř svého trávicího ústrojí. Na květu jej sosákem nasají a v úlu předají dalším dělnicím.

Kdo je včelí matka (královna)?

Je to jediná včela, která klade vajíčka. Je tedy opravdu matkou všech včel ve včelstvu. Také udržuje celé včelstvo jednotné pomocí svého feromonu.

Jsou včely holky nebo kluci?

Všechny včely, které vidíme létat na květy jsou holky. Ale existují i včelí kluci – trubci. Ty vidíme létat jenom někdy, dokonce se nechávají krmit!

Létají všechny včely?

Ano! Ale ne najednou. Včely v úlu mají vždy přesně daný úkol. Některé uklízejí, některé krmí larvičky, některé hlídají úl a některé létají pro zásoby.

Jak včely sbírají pyl?

Včelí tělo je pokryto jemnými chloupky, na kterých se při pohybu po květu zachycují pylová zrna. Poté je včela učeše do pylových váčků – rousek.

Jak těžká je včela?

Jedna včela váží 100 mg. To je 0,1 g. Kostka cukru váží 5 g. Váží tedy stejně jako 50 včel.

Proč včelí bodnutí bolí?

Včela při bodnutí vypustí přes žihadlo do rány jed, který způsobí nepříjemnou bolest.

Kolik má včela očí?

Včela má celkem 5 očí. Dvě veliké, složené, po stranách hlavy a tři menší na temeni hlavy. Složené oči se skládají z tisíců maličkých oček.

Jaké barvy včela vidí?

Včela reaguje nejvíce na oranžovou, žlutou, zelenou, modrofialovou a ultrafialovou barvu. Ultrafialovou my lidé vůbec nevidíme.

Proč má včela tykadla?

Tykadla včele slouží jako nos a prsty – tedy vnímají čich a hmat. Včela má tyto smysly velmi vyvinuté, protože uvnitř úlu je úplná tma.

Jak včely nosí pyl do úlu?

Včely pyl přenášejí v rouskách na zadních nohou. Rousky jsou „hroudy“ pylu slepené vlhkostí ze slin včel. Rousky v úlu přemístí do buněk.

Kolik má včela křídel?

Včela má 2 páry, tedy celkem 4 křídla. Při letu jimi mávne více než 250 krát za sekundu. To je bzukot.

Jak rychle včela letí?

Včela dokáže letět rychlostí až 30 km/h. Nejrychlejší člověk dokáže běžet rychlostí 45 km/h, ovšem pouze několik vteřin. Včela však létá celý den!

Proč včely vzbuzují údiv?

Včela unese v pohodě polovinu své vlastní hmotnosti. A s tímto nákladem zvládne ještě cestu, která je 350 000x delší než sama včela.

Proč je včela chlupatá?

Včela je pokryta velmi jemnými chloupky, do kterých se zachycuje při sběru nektaru z květů pyl. Díky tomu dokáže včela opylovat rostliny – přenášet pyl.

Je pravda, že trubec nemá žihadlo?

Ano! Trubec je tělesně větší než včela, ale nemá žihadlo. Jeho prací je pouze oplodnit matku (královnu) z jiného včelstva.

Proč má trubec nejlepší zrak?

Jedinou funkcí trubce je oplodnit matku (královnu) z jiného včelstva. Protože je však maličká, je nutné aby ji trubec viděl velmi dobře a z dálky.

Jak velká je největší včela na světě?

Největší včela na světě je dlouhá až 39 milimetrů. Tedy 4 krát větší, než včely, které létají u nás. Její rozpětí křídel je 6 centimerů!

Je včela důležitá?

V roce 2019 rozhodla organizace EARTWATH INSTITUTE na schůzi Královské geografické společnosti, že jsou včely nejdůležitější živá stvoření na Zemi.

bottom of page