top of page

Včela a její tělo

Jak dlouho žije včela?

Včela žije přibližně 45 dnů, záleží na tom, jak moc musí pracovat. ​ Včely, které jsou v úlu přes zimu, nemusí tolik pracovat a žijí až 8 měsíců.

Jak dlouho trvá, než se vylíhne včela?

Od nakladení vajíčka matkou po vylíhnutí včely uběhne 21 dní. Matka, která je živena velmi výživnou mateří kašičkou se vylíhne již za 16 dní.

Jak včely komunikují?

Včely se mezi sebou dorozumívají, jednoduše řečeno, čichem. Pomocí látky zvané feromon předávají důležité informace ostatním, které je cítí a rozumí jim.

Jak včely vyrábějí vosk?

Včely tvoří vosk přímo ze svého těla. Je produktem voskových žláz. Podobně jako se nám v ústech tvoří sliny, se včelám tvoří na bříšku vosk.

Proč včely sbírají pyl?

Pyl slouží včelám jako zdroj bílkovin, jinými slovy je to jejich potrava. Krmí jím uvnitř úlu své larvičky, ze kterých se poté vylíhnou včely.

Kolik má včela nohou?

Včela má 3 páry, tedy celkem 6 nohou. Docela velký počet na to, že ještě dokáže létat.

Jak včely nosí nektar do úlu?

Včely nektar přenášejí v medných váčcích, které mají uvnitř svého trávicího ústrojí. Na květu jej sosákem nasají a v úlu předají dalším dělnicím.

Kdo je včelí matka (královna)?

Je to jediná včela, která klade vajíčka. Je tedy opravdu matkou všech včel ve včelstvu. Také udržuje celé včelstvo jednotné pomocí svého feromonu.

Jsou včely holky nebo kluci?

Všechny včely, které vidíme létat na květy jsou holky. Ale existují i včelí kluci – trubci. Ty vidíme létat jenom někdy, dokonce se nechávají krmit!

Létají všechny včely?

Ano! Ale ne najednou. Včely v úlu mají vždy přesně daný úkol. Některé uklízejí, některé krmí larvičky, některé hlídají úl a některé létají pro zásoby.

bottom of page